Nordic Walking - hole


Ze široké nabídky na našem trhu jsem zvolila pro walkerky na půjčení a do prodeje hole od italské značky Fizan. Patří ke špičce ve svém oboru a cena je přívětivá. Jsou lehounké a mají odepínací rukavičku, což je velmi praktické např. při cvičení s holemi nebo smrkání.:)
Značka Fizan nabízí i trekové hole

Při koupi holí je důležité nezaměnit hole pro Nordic Walking s holemi pro Trekking (turistiku).
Hlavní rozdíl je v tom, že trekové hole slouží jako opora při chůzi v horském terénu, oproti tomu Nordic Walking hole jsou určeny pro odraz při aktivní chůzi v lehčím terénu. Místo opory slouží tyto hole jako nástroj pro zapojení svalů horní poloviny těla při chůzi. 
Nordic Walking hole
Trekové hole

Hole trekové
mají konstrukci silnější, těžší a většinou bývá třídílná, aby se dala složit do batohu. Rukojeť mají robustnější a je opatřena jednoduchým provlékacím poutkem jako např. u sjezdových hůlek. Hůl se drží v ruce po celou dobu chůze a zapichuje se před tělem. Dole hole končí buď kovovým hrotem nebo má rovnou botičku. Spodní část hole měníme dle terénu. Měkký terén - hrot, tvrdý terén - botička.


Hole Nordic Walking
jsou vyrobeny z odolného a lehkého materiálu a jsou buď teleskopické (skladatelné) nebo jednodílné. Jemnější rukojeť je vybavena speciálním poutkem, které má u Nordic Walkingu podobu rukavičky. Díky tomu můžeme hůl při pohybu za tělem vypouštět (uvolnit sevření) aniž by hůl vypadla z ruky a lehce opět chytat. 
Dynamický pohyb pak přispívá k procvičení a zpevnění svalů celého těla rovnoměrně.
Dole je hůl pro Nordic Walking zakončena hrotem nebo sešikmenou „botičkou“ pro ideální odraz pod úhlem.

A pokud už víme, jaká hůl je vhodná pro NW, tak je dále důležité při výběru zvolit správnou délku hole.

Doporučenou délku lze snadno spočítat.

✅Výpočet správné délky holí pro Nordic Walking vychází z jednoduché rovnice, ve které se tělesná výška násobí konstantou 0,68.

✅Dalším vodítkem pro určení správné délky holí je úhel loketního kloubu, který by měl být při opřené nebo zapíchnuté svislé holi a při sevřené rukojeti asi 90 stupňů. Při správném výběru holí hraje roli vedle tělesné výšky i zdatnost, kloubní pohyblivost, proporce končetin a terén.

Pro začátečníka bych spíše doporučovala pro snadnější nácvik techniky zvolit otevřenější úhel v lokti. Pro začátek vybereme hole kratší - např. měřím 173 cm - zvolím výšku 117,6 cm nebo u jednodílné 115 cm (délka jednodílných holí se zvyšuje o 5 cm).

Každá hůl má svoje poutko.

Při výběru hole si všímáme s jakým poutkem je standardně nabízena. Někde nejdeme i možnost výměny poutka u hole, pokud zrovna potřebujeme např. růžové hole a rukavičku "M".

✅Velikost poutka (rukavičky)

S – obvod dlaně do 20 cm
M – obvod dlaně 21 – 24 cm
L – obvod dlaně 24 cm a více

Účastníci kurzu Nordic Walking mají u mě na hole slevičku.

DOUFÁM, ŽE TI MÉ RADY POMOHLY.

Více se můžeš dozvědět na individuálním nebo skupinovém kurzu. 

Těším se na Tebe.